Płyn do kąpieli dla dzieci – jaki wybrać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Płyn do kąpieli dla dzieci – jaki wybrać?
Dzieci

Piana, smakowity aromat, stylowe opakowanie to dość subiektywne kryteria wyboru kosmetyków, zwłaszcza dla najmłodszych. Wobec produktów dla dzieci obowiązują absolutnie inne wymogi. Dowiedz się, jak wybrać bezpieczny i delikatny dla skóry produkt!

Zwracaj uwagę na etykiety

Istnieje masa szkodliwych dla zdrowia substancji obecnych w produktach kosmetycznych. My zwrócimy uwagę tylko na te składniki, które mogą – a nie powinny – występować w środkach higieny dla dzieci.

1. SLS i SLES – agresywne związki powierzchniowo-czynne, zaburzające równowagę hydrolipidową, podrażniają skórę i hamują procesy regeneracji tkanek.

2. Disodium EDTA – syntetyczny konserwant i stabilizator. W połączeniu z innymi związkami tworzy rakotwórcze nitrozaminy.

3. Phenoxyethanol – nawet najlepsze środki pielęgnacyjne dla noworodków mogą zawierać ten agresywny konserwant – sprawcę podrażnień skóry i błon śluzowych.

4. Cocamide DEA. Częsty kontakt z tą substancją powoduje zaczerwienienia i wysypkę. To popularny środek pianotwórczy, dlatego zwróć na niego uwagę, gdy poszukujesz płynu do kąpieli dla dzieci z pianą.

Płyny dla dzieci nie powinny zawierać mydła i barwników, które działają drażniąco na błony śluzowe, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo, że w czasie kąpieli dostaną się do oczu i ust dziecka. Płyny do kąpieli można stosować już od pierwszych dni życia malucha pod warunkiem, że na etykiecie widnieje stosowna informacja. Gdy takiej wzmianki nie ma, produkt może być użyty nie wcześniej niż po ukończeniu trzeciego roku życia.

źródło:Val14/pixabay.com
Val14/pixabay.com

Płyny do kąpieli dla dzieci z pianą – na co zwracać uwagę?

Wszyscy wiemy, jak dzieci lubią kąpiele w pianie. Nie odbieraj im tej uciechy, ale zwracaj uwagę, by płyn do kąpieli nie miał w sobie wymienionych wyżej szkodliwych substancji. Staraj się wybierać produkty znanych marek kosmetycznych. Wszelkie kosmetyki mające styczność z delikatną skórą dziecka, zwłaszcza w pierwszym roku życia, powinny być opracowywane z uwzględnieniem specyficznej budowy skóry noworodków i niemowląt oraz przechodzić testy kliniczne.

Nieprawdą jest, że dziecko może się otruć pianą z płynu do kąpieli – jeśli oczywiście masz do czynienia z produktem wysokiej jakości. Oczywiście piana nie jest przeznaczona do użytku wewnętrznego, dlatego pilnuj, by dziecko nie brało jej do buzi.

Jeśli piana do kąpieli dla dzieci zawiera składniki pochodzenia naturalnego, zwracaj uwagę na ich postać. Mogą one występować w formie olejków, ekstraktów i olejków eterycznych. Te ostatnie nadają jedynie zapach. Jeśli oczekujesz od produktu odmiennego działania, szukaj na liście składników ekstraktów. Wybieraj piany, w których składzie znajdziesz wyciągi z roślin: aloesu, rumianku, nagietka, melisy i szałwii. Te ostatnie działają przeciwzapalnie i chronią skórę przed podrażnieniem.

Generalnie, im mniej składników mineralnych w kosmetyku, tym lepiej. Piana nie powinna zawierać syntetycznych olejków, barwników i konserwantów. Jeśli nie jesteś pewien działania niektórych składników, pytaj o nie producenta. Przed zakupem nowego środka, który będzie miał kontakt ze skórą dziecka, warto też zasięgnąć opinii pediatry, żeby uniknąć negatywnych reakcji.

Zdj. główne:Semevent/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*