Szczoteczki do zębów – który rodzaj jest najlepszy?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Szczoteczki do zębów – który rodzaj jest najlepszy?
Uroda

Soniczne, ultradźwiękowe czy rotacyjne? Jakie nowoczesne szczoteczki do zębów warto wybrać, gdy chcemy zadbać o zdrowie naszych zębów lepiej, niż przy użyciu tradycyjnych metod i akcesoriów? Przedstawiamy zalety i specyfikę każdego spośród tych trzech typów urządzeń.

Mamy w czym wybierać: rodzaje szczoteczek elektrycznych do zębów

Wśród elektrycznych szczoteczek do zębów możemy wybierać spośród urządzeń, które wykorzystują rozmaite technologie. Przede wszystkim popularność na rynku zyskały:

  • szczoteczki soniczne – posiadają podłużną główkę, co zbliża je pod względem wyglądu do szczoteczek manualnych;
  • szczoteczki ultradźwiękowe;
  • szczoteczki rotacyjne (obrotowe) – nazwa została im nadana w związku z rodzajami ruchów, jakie wykonuje główka szczoteczki. Obraca się ona w trakcie użytkowania. Tego rodzaju szczoteczki różnicuje się m.in. pod względem obrotów na minutę;
  • szczoteczki obrotowo-pulsacyjne – w przypadku takich urządzeń oprócz rotacyjnego, mamy do czynienia też z ruchem pulsacyjnym i dociskaniem włosia do zębów.

Na czym skupić się podczas wybierania szczoteczki do zębów?

Przede wszystkim trzeba zdecydować się na to, kto będzie używał danego typu i modelu szczoteczki. Innymi cechami powinny się odznaczać urządzenia dla dzieci, innymi zaś dla osób dorosłych. Szczególną uwagę powinny tu zachować osoby, które mają nadwrażliwe dziąsła. Inne kryteria, które się uwzględnia, to ewentualne problemy z doczyszczeniem przestrzeni międzyzębowych i oczywiście to, jakim budżetem dysponujemy. 

Szczoteczki soniczne do zębów i ich zalety

Szczoteczka soniczna może wykonywać nawet do 40 000 ruchów na minutę, co jest wynikiem nieporównywalnie lepszym, niż ok. 600 ruchów możliwych w przypadku modeli manualnych. Możliwe jest to właśnie dzięki technologii sonicznej wprawiającej w wibracje główkę szczoteczki. Przekłada się to na lepsze wyniki i większą dokładność w czyszczeniu zębów. Także pasta do zębów jest lepiej rozprowadzana po ich powierzchni. 

Na co jeszcze możemy liczyć, wybierając szczoteczki soniczne?

Takie urządzenia nie tylko dokładnie usuwają płytkę nazębną, ale są też znacznie łagodniejsze dla naszych dziąseł i zębów przy lepszych osiąganych rezultatach. Większość posiada też dodatkowe udogodnienia dla użytkowników. Można tu wymienić zwłaszcza wielość trybów pracy. Niektóre są kompatybilne z aplikacją na telefon, która pozwala nam nauczyć się skutecznego szczotkowania. 

Jakie są wady szczoteczek sonicznych? Przede wszystkim zapłacimy za nie więcej, niż za wiele modeli innych rodzajów.

Dlaczego warto wybrać szczoteczki ultradźwiękowe?

Czy warto kupić szczoteczkę ultradźwiękową? Sprzęt działający na podstawie tej technologii nie jest tak popularny, ale bez wątpienia do jego stworzenia używa się najbardziej zaawansowanych technologii. Fale dźwiękowe wytwarzane przez takie szczoteczki nie mogą być słyszalne dla naszego ucha. Nie przeszkadza to temu, aby dokładnie czyściły jamę ustną. Nawet przestrzenie międzyzębowe o trudnej dostępności zostaną dokładnie wyczyszczone.

Dlaczego jeszcze warto kupić szczoteczkę ultradźwiękową? 

Chociaż i tutaj ceny nie są niskie, to pocieszający jest fakt, że samo urządzenie kupujemy raz. Później musimy tylko pamiętać o zmianie główek na nowe.  

W czym przewagę mają szczoteczki rotacyjne?

Do wyboru mamy też szczoteczki rotacyjne i rotacyjno-pulsacyjne, które są najbardziej popularnymi spośród urządzeń elektrycznych przeznaczonych do mycia jamy ustnej. W ich przypadku cena nie będzie już tak wysoka, ale także jakość poszczególnych modeli bywa bardzo różna.

Ważna jest także odpowiednia technika, bo niewłaściwe użytkowanie sprzętu może doprowadzić do kłopotów m.in. z obniżeniem linii dziąseł lub odsłonięciem szyjek zębów. Warto więc wybierać zwłaszcza modele wyposażone w systemy  informujące o zbyt dużej sile nacisku.

Którą ze szczoteczek elektrycznych wybrać? Wiele zależy od tego, jakim budżetem dysponujemy. Najlepsze są modele soniczne i ultradźwiękowe, ale i szczoteczka rotacyjna przyniesie znacznie więcej pożytku od manualnej.

Zdjęcie główne artykułu: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*