Jak dbać o stopy?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak dbać o stopy?
Dzieci

Pielęgnacja stóp powinna być podyktowana nie tylko pobudkami estetycznymi, ale i chęcią dbania o swoje zdrowie. Nieprawidłowa profilaktyka może doprowadzić bowiem do bolesnych konsekwencji.

Dobry pedicure to podstawa

Mówiąc o pedicurze, nie mamy na myśli wyłącznie zadbania o wizualną stronę naszych stóp. Bardzo ważne w codziennej pielęgnacji stóp jest prawidłowe obcinanie paznokci. Źle przeprowadzony proces może bowiem doprowadzić do ich wrastania w skórę, co z kolei skutkuje bolesnymi zmianami i możliwymi infekcjami wymagającymi pomocy specjalisty.

Obcinając paznokcie u stóp, zadbaj o to, by ich koniec tworzył prostą linię, bez zaokrąglonych brzegów. To zapobiegnie wrastaniu. Ważne jest również, aby paznokieć po bokach nie był zbyt ostry, szczególnie jeśli Twoje palce są blisko siebie. Może to doprowadzić do wbijania się płytki paznokcia w pobliską skórę, co zaowocuje nieprzyjemnymi, krwawiącymi ranami. Wystarczy, że spiłujesz delikatnie ostre końcówki. Hurtownia medyczna dostarczy Ci po taniości wiele materiałów i przyrządów przydatnych w pielęgnacji skóry, w tym frezarki do paznokci i pilniki.

Ostrożnie z piłowaniem, boki paznokcia nie mogą opadać w dół. Nie obcinaj ich również zbyt krótko. Odsłonięte łoże paznokcia jest wrażliwe i z łatwością może zostać zainfekowane.

Zadbaj o skórki

Jeśli chcesz, by Twoje stopy były nie tylko zdrowe, ale i piękne, zadbaj o odżywienie suchych skórek przy paznokciach. Posłużą Ci w tym celu olejek z jojoby lub arganowy. Dzięki temu, że szybko się wchłaniają, zaoszczędzisz czas na czekaniu, aż Twoje stopy przestaną być tłuste.

Noś prawidłowe obuwie

Nieodpowiednio dobrane obuwie może doprowadzić nie tylko do utworzenia się zrogowaceń lub odcisków, ale nawet stopniowej deformacji stopy. Pod żadnym pozorem nie noś ciasnych butów, szczególnie przez dłuższy czas. Również obuwie z płaską podeszwą nie jest najlepszym wyborem, ponieważ nie dostarcza wystarczającego wsparcia dla łuku stopy.

Ciężkie buty nie nadają się do noszenia przez długie godziny, więc noś je tylko wtedy, kiedy nie planujesz spędzić dużo czasu poza domem. Pamiętaj, że nawet jeśli Twoje pary butów pasują idealnie, nadal powinno się je nosić na przemian, aby stopy nie były cały czas zmuszone do dopasowania się do jednej tylko formy.

Źródło: New Africa/Adobe Stock

Nie dopuść do stwardnienia zrogowaceń

Twardych zmian na skórze stóp ciężko się pozbyć. Dlatego na bieżąco kontroluj ich stan. Podczas każdego prysznica użyj tarki lub pumeksu do wypolerowania jakichkolwiek zgrubień, a cięższe przypadki potraktuj od czasu do czasu peelingiem. Najlepszym produktem do tego celu jest kwas salicylowy, dostępny w aptece bez recepty. Używając go, stosuj się do zaleceń producenta.

Pod wieczór nie zapomnij o dokładnym nawilżeniu stóp. Świetnie sprawdzą się w tym przypadku tłuste kremy o zwartej konsystencji lub masełko shea.

Jeśli zmagasz się z cukrzycą, nigdy nie podejmuj się usuwania zrogowaceń samodzielnie. Takim zabiegiem zajmą się dla Ciebie doświadczeni lekarze.

Po dniu na nogach nagródź swoje stopy masażem

Przynieś ulgę swoim zmęczonym stopom dzięki krótkiemu masażowi. Możesz wykonać go przy pomocy rąk, ale nie musisz – wystarczy, że podłożysz pod nogi tenisową piłeczkę i zaczniesz ją rolować. Dzięki temu zabiegowi nie tylko wymasujesz bolesne mięśnie, ale także zapewnisz lekkie ćwiczenie łukowi stopy.

Jeśli zmagasz się z bólem nóg po całodniowym pobycie na mieście czy ciężkim dniu w pracy, umyj je w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła. Staraj się ich nie moczyć, to tylko doprowadzi do przesuszenia skóry. Następnie kładąc się do snu, możesz położyć nogi na kilka-, kilkanaście minut na wzniesieniu, aby ożywić krążenie krwi.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*